Клініка Доктора Дідевича
Лікування хребта і болю в області спини, як лікувати біль у спині

Біль у спині хоча б раз протягом життя відчували 85,5% людей.
Згідно зі статистикою, від 60 до 80% працездатного населення страждає від болю в попереково-крижовій області.

Традиційно вважається, що хребет, це окрема структура, що складається в основному з кісткової і хрящової тканини, яка виконує опорну функцію і існує сама по собі. Хребет є своєрідним футляром для спинного мозку і забезпечує складний взаємозв'язок нервової системи з усім організмом.

Але саме через такі нервові взаємозв'язки може виникати вплив захворювань внутрішніх органів на функціональні порушення в самому хребті.

Для того щоб встановити причину цих болів, слід ретельно обстежити хворого на предмет виявлення певних захворювань. А їх дуже багато.
Іноді біль в області спини може бути симптомом будь-якої серйозної хвороби. Наприклад, це можуть бути всілякі соматичні захворювання різних внутрішніх органів (серця, нирок, підшлункової залози, шлунка та ін.). Це так звані відбиті (відображені) болі.

Відображений біль буває двох типів:
1) відображений соматичний біль - проектується від хребта на прилеглі області;
2) відображений вісцеральний біль - поширюється від внутрішніх органів таза і черевної порожнини.

Дуже часто у людини присутні хронічні захворювання або запальні процеси у внутрішніх органах, але при цьому відсутній біль у цих органах. У такій ситуації по нервовій системі можуть поступати постійні імпульси до хребта і викликати спазм м'язів спини навколо нього, стискаються хребці, травмуються нервові корінці, виникає біль (остеохондроз). Тому ефект від масажу спини триває лише кілька днів, а потім все повертається назад, тому, що внутрішні захворювання як і раніше залишаються. Десятки років такого стиснення хребців можуть призвести до грижі міжхребцевого диска.

У дітей такий механізм може призвести до сколіозу, сутулості, порушення постави.

Болі в грудях і спині можуть виникати внаслідок ураження нервових корінців або деструкції хребців, а також мієломної хвороби. Найчастіше такий біль виникає внаслідок появи захворювань опорно-рухового апарату, остеохондрозу, спондильозу, спондилоартрозу, а також м'язів спини. Ці хвороби означають, що в хребті з'являються дегенеративно-дистрофічні зміни.

Крім того, такі болі можуть бути симптомами вроджених або придбаних деформацій (кіфозу, лордозу, сколіозу, кіфосколіозу та інших), а також хребетного стенозу, переломів хребта, м'язових спазмів, що виникають через перенапруження м'язів, які найчастіше пов'язані з професійною діяльністю.
За локалізацією відображеного болю в хребті можна зробити висновок про те, де знаходяться хронічні порушення і запалення в організмі:

- Болі в шийному відділі - захворювання ЛОР-органів, кишечник;
- Болі в грудному відділі хребта, між лопатками, грудній клітці, міжреберна невралгія - захворювання печінки, жовчного міхура, шлунка, підшлункової залози;
- Болі в попереково-крижовому відділі хребта - нирки, статеві органи, тонкий кишечник.

Лікування болю в спині в першу чергу пов'язано з правильним визначенням його причини, проходженням необхідних обстежень. Якщо будуть виявлені соматичні захворювання, то слід впритул зайнятися їх лікуванням.

У нашій клініці лікування функціональних порушень в хребті направлено на першопричину їх виникнення, а саме на захворювання і хронічні запальні процеси внутрішніх органів.

Детальніше можна подивитися в розділі «Лікування».

Найчастіше в якості ліків від болю в спині користуються нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ). Ці засоби мають знеболювальну, протизапальну та жарознижувальну дію.

Слід пам'ятати, що у цих препаратів є цілий ряд протипоказань.
Тривалий і безконтрольні прийом НПЗЗ може спровокувати виразку або гастрит, хвороби печінки і нирок.

Крім таблетованих форм, НПЗЗ можуть бути у вигляді ректальних свічок, такі препарати мають менше побічних ефектів і рекомендовані людям, у яких є хронічні захворювання органів травлення. Однак, і такі форми слід використовувати короткочасно.

Застосування НПЗП й анальгетиків прибирає або полегшує больовий синдром, але не виліковує причини його виникнення вцілому. Тому не варто займатися самолікуванням в разі повторних болів в спині, звернення до лікаря дозволить виявити причину болю і правильно підібрати лікування.
Джерела:
Кукушкин М.Л. Патофизиологические механизмы болевых синдромов. Боль. 2003. № 1. с. 5—13.

Н.С. Николаева, А.Б. Данилов Клинико-неврологическая характеристика пациентов с отраженной соматической болью в спине на пояснично-крестцовом уровне // Неврология, нейропсихиатрия, психосоматика, 2013,с. 39-42.

Л. Г. Турбина Дорсалгия // Лечащий врач №5, 2007 (интернет-издание).

Made on
Tilda