Клініка Доктора Дідевича
Захворювання підшлункової залози: симптоми і лікування.

Підшлункова залоза розташована в черевній порожнині, а якщо точніше - то в глибині її верхнього відділу. Її тканини виробляють речовини, які беруть участь у переробці білків, жирів і вуглеводів.

Підшлункова залоза знаходиться в лівому підребер'ї і складається з головки, тіла, хвоста. Головка підшлункової залози знаходиться в області шлунка, тому часто біль в ній сприймають як запалення шлунка.

Основними симптомами при захворюваннях підшлункової залози є біль у верхній частині живота та порушення травлення.

Болі можуть виникати як локальні (мають точне місце виникнення, наприклад в надчеревній ділянці, лівому підребер'ї), так і оперізуючі (біль віддає в ліве підребер'я, під лопатку або в спину).

Найчастішими патологіями підшлункової залози, з якими пацієнти звертаються в нашу клініку, є хронічний панкреатит в неактивній стадії і загостренні, ферментопатії (порушення вироблення ферментів для травлення).

Ферментопатії розвиваються в результаті хронічного запалення в підшлунковій залозі, тому доцільно розглядати таке захворювання, як хронічний панкреатит. Останнім часом хронічний панкреатит розповсюджений не тільки у дорослих, але і у дітей.

Симптоми запалення підшлункової залози (хронічний панкреатит):

- головний симптом - біль у верхній частині живота: під лівим ребром, в області шлунка (не постійно, а тільки при загостренні хронічного панкреатиту);
- нудота, блювання;
- знижений апетит;
- загальна слабкість, підвищена стомлюваність;
- головний біль;
- підвищення нижнього «серцевого» артеріального тиску;
- біль в області серця (кардіалгії), при нормальній ЕКГ;
- порушення вироблення ферментів (ферментопатія), порушення травлення, - бродильні процеси в кишечнику, метеоризм;
- зниження ваги.

Лікування підшлункової залози (хронічного панкреатиту) дивіться в розділі
«Лікування»
Причини, що викликають гостре і хронічне запалення підшлункової залози:

1. Хронічні запальні процеси в сусідніх органах (шлунку, дванадцятипалій кишці, жовчних протоках і жовчному міхурі);

2. Застій жовчі (перегини, перетяжки в результаті хронічного запалення в жовчному міхурі в тому числі і у дітей) з подальшим потраплянням жовчі в підшлункову залозу через загальні протоки (реактивний панкреатит);

3. Спадковий фактор (розвивається з раннього дитинства): аномалії розвитку підшлункової залози, вроджена недостатність панкреатичних ферментів.

4. Інфекційний фактор, активізація і розвиток інфекції в самій підшлунковій залозі (найпростіші, бактерії, віруси, грибки, гельмінти);

5. Алкогольний панкреатит;

6. Травми живота;

7. Лікарський (токсичний вплив на підшлункову залозу при тривалому і неконтрольованому прийомі глюкокортикоїдів, цитостатиків, нестероїдних протизапальних препаратів і ін.);

8. Захворювання ендокринних органів (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, порушення метаболізму);

9. Алергічні захворювання (в першу чергу мають значення харчові алергени, вживання їжі з високим вмістом стабілізаторів, харчових консервантів, підсилювачів смаку і т.д.).
Джерела:
А. А. Козловский Заболевания поджелудочной железы у детей //Проблемы здоровья и экологии - 2012 -с. 63-69.
Синдром абдоминальной боли при хроническом панкреатите/Е. А. Белоусова [и др.] // Фарматека. — 2007. — № 1. — с. 29–34.
Вовненко К.В., Чирков Р.Н. К вопросу об эпидемиологии хронического панкреатита и рака головки поджелудочной железы // Современная медицина: актуальные вопросы: сб. ст. по матер. IV междунар. науч.-практ. конф. – Новосибирск: СибАК, 2012.
Made on
Tilda