Клініка Доктора Дідевича
Ознаки, симптоми і лікування захворювань шлунково-кишкового тракту

Якщо шлунково-кишковий тракт функціонує нормально, то він справно переробляє їжу для забезпечення організму необхідною йому енергією. Але іноді в його роботі відбувається збій, який стає причиною безлічі захворювань шлунково-кишкового тракту і всього організму.

Звертаючись за лікарською допомогою, пацієнти, найчастіше скаржаться на біль у животі, нудоту, метеоризм, які є основними симптомами захворювань шлунково-кишкового тракту.

При захворюваннях шлунка біль виникає часто. Найчастіше дискомфорт відчувається в верхніх відділах живота. Характер болю може відрізнятися, він може бути незначним або інтенсивними. Слабкий біль, а швидше навіть відчуття дискомфорту і тяжкості під грудиною, відчувають пацієнти зі зниженим виробленням шлункового соку. Їм складно визначити конкретне місце болю, і вказати, де саме болить. Ці болі виникають в будь-який час доби, незалежно від часу прийому їжі. Крім болю, ознаками захворювань цього відділу шлунково-кишкового тракту є зниження або втрата апетиту, відрижка "тухлим", може з'явитися схильність до діареї.

У разі якщо вироблення шлункового соку йде занадто активно (гастрит з підвищеною секреторною активністю або виразка шлунка), то характер болю зовсім інший. При цьому якщо у пацієнта виразка шлунка, то він, на відміну від хворого з гастритом, може точно вказати місце, де у нього болить. Також пацієнт може чітко зв'язати час прийомів їжі з появою болів. Як правило, шлунок починає боліти або під час їжі, або через кілька минути після закінчення трапези. Іноді ночами, коли шлунок людини порожній, у нього можуть виникати голодні болі.

Біль у животі є симптомом і хвороб тонкої кишки. Найчастіше такий біль локалізований у середніх відділах живота (навколо пупка).
При цих захворюваннях біль тупий і розпираючий, він пов'язаний із накопиченням в кишечнику газів.

Запальні процеси в товстій кишці, наприклад, хронічний коліт, також можуть викликати болі в животі. Вони локалізуються внизу живота і в його бічних відділах (найчастіше, з лівого боку).

При хронічному коліті біль переймоподібний, тому часто такий біль називають кишкової колькою. Людина відчуває в животі тугий вузол, який може різко скручуватися (напад болю) і після цього розслаблятися (зникати). Подібні напади часто супроводжуються нудотою і блюванням. Найчастіше коліки може спровокувати прийом тієї їжі, яка викликає підвищене газоутворення.

Лікування людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту (які передбачають порушення функціонування органів) - досить складне завдання. Для запобігання розвитку більш важких форм захворювань необхідне лікування хронічних запальних процесів органів травлення на ранніх стадіях.

Згідно статистичними даними, самим поширеними у жителів України є захворювання шлунково-кишкового тракту. 90% пацієнтів, які звернулися в клініку за 12 років прийому, мають проблеми в роботі органів травлення.

До захворювань шлунково-кишкового тракту відносяться:

- Хронічний гастрит (запалення слизової шлунка)
- Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки
- Запалення слизової стравоходу (езофагіт, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба)
- Хронічний панкреатит (запалення підшлункової залози)
- Запальні процеси в печінці (хронічний гепатит)
- Запалення жовчного міхура (хронічний холецистит)
- Запалення тонкого і товстого відділів кишечника (хронічний коліт і ентероколіт)
- Дисбактеріоз кишечника (порушення мікрофлори кишечника)
- Ферментопатії у дорослих і дітей

Причини виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту можуть бути найрізноманітнішими:

- Ураження органів травлення бактеріями і вірусами (хелікобактер, лямблії, стафілокок, герпес, цитомегаловірус, хламідії та ін.);
- Систематичні порушення режиму та якості харчування, стреси;
- Глистяні інвазії;
- Спадковий фактор;
- Різні отруєння;
- Гострі інфекційні захворювання (вірусний гепатит, сальмонельоз, ентеровірус та ін.);
- Тривале застосування антибіотиків та інших хімічних препаратів.

У нашій клініці успішно лікуються всі зазначені захворювання, незалежно від причини, якою вони викликані. Оскільки робота органів травлення тісно взаємопов'язана, то захворювання в одному з них, завжди викликає порушення всього шлунково-кишкового тракту. Тому лікування завжди спрямоване на порушення і запальні процеси в усіх органах травлення.

Лікування захворювань шлунково-кишкового тракту (детальніше див. розділ «Лікування»).
Джерела:
Степанов Ю.М., Скирда І.Ю., Петішко О.П. Хронічні запальні захворювання кишечника: особливості епідеміології в Україні // «Гастроентерологія», № 2 (51), 2017, c. 97-105.

Малая Л.Т., Хворостинка В.Н., Терапия: Заболевания органов пищеварения, Харьков: Фолио, 2005, с.193-471.
Made on
Tilda